Badania odbytu – kiedy warto je wykonać i na czym polegają?

Nie przegap

Choroby odbytu to grupa schorzeń, z którymi pacjenci często zwlekają przed pojawieniem się w gabinecie specjalisty. Myśl o badaniu wywołuje wstyd i skrępowanie. Emocje, które towarzyszą pacjentom, są zupełnie naturalne, nie powinny jednak zaważać na odsunięciu wizyty w czasie. Szybka diagnoza to szansa na skuteczne leczenie i życie bez uciążliwych dolegliwości. Warto zatem dowiedzieć się, na czym polegają badania odbytu i kiedy należy je wykonać.

Jakie wyróżniamy badania odbytu?

Podstawowym badaniem odbytu jest tzw. badanie per rectum. Może ono być wykonywane na stojąco, w pozycji leżącej na boku lub podczas leżenia na plecach. Lekarz w pierwszym kroku wzrokowo ocenia stan odbytu, a następnie powoli wprowadza do odbytu palce w rękawiczce ochronnej, która jest dodatkowo pokryta substancją nawilżającą, zmniejszającą tarcie – np. wazeliną lub lubrykantem.

Lekarz bada około 8 cm odcinek odbytnicy, badanie to jest pomocne przy profilaktyce wielu chorób, w szczególności u mężczyzn – pozwala ocenić gruczoł krokowy i jego ewentualny obrzęk, a także zbadać nasieniowody czy pęcherzyki nasienne.

Innym badaniem odbytu, które zasługuje na wyróżnienie jest rektoskopia. Badanie to lekarz przeprowadza za pomocą wziernika w pozycji tzw. kolankowo-łokciowej. Pozwala ono na zbadanie większej części końcowego odcinka przewodu pokarmowego – swoim zasięgiem obejmuje odbyt, odbytnicę, a także fragment jelita grubego.

Rektoskopia umożliwia również pobranie materiału do szczegółowej diagnostyki, usunięcia polipów, zatrzymania krwawienia czy usunięcia ciał obcych. Badanie odbytu wykonuje się po podaniu leków przeciwbólowych i uspokajających.

Nowoczesną metodą badania odbytu jest manometria anorektalna, która pozwala ocenić ciśnienie w strefie zwieraczy i odbytu. Polega na wprowadzeniu do odbytu sondy z balonem, który następnie powoli wypełniany jest wodą. W wyniku badania lekarz ocenia czucie trzewne, a także może przeprowadzić próby czynnościowe narządu.

Badania odbytu – kiedy warto wykonać?

Wskazaniem do badania odbytu są uciążliwe, powracające dolegliwości, takie jak:

  • nietrzymanie stolca,
  • krwawienie z odbytu,
  • długotrwała biegunka,
  • zaburzenie rytmu wypróżnień.

Badania odbytu wykonuje się również przy podejrzeniu polipów lub innych zmian w obrębie końcowego odcinka przewodu pokarmowego, niedokrwistości z niedoboru żelaza, niewiadomej przyczyny czy w przypadku niezamierzonej utraty masy ciała.

Chcesz zapisać się na badania odbytu?

Na badania odbytu warto zapisać się do lekarza, którego wyróżnia nie tylko doświadczenie, ale również empatyczne, godne zaufania podejście do pacjentów. Warunki te spełnia dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik, specjalizująca się w chorobach wewnętrznych, gastroenterologii oraz dietetyce. Już dziś poznaj szczegółowe informacje na temat diagnostyki (waskoczopnik.pl) i zapisz się na konsultację.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych wpisów