Ziołomiody, wbrew powszechnemu mniemaniu, to wcale nie miody z dodatkiem ziół. Produkuje się inaczej niż standardowe miody, nieco inaczej smakują, ale są tak samo (jeśli nie bardziej!) zdrowe, jak miody lipowe, akacjowe, czy spadziowe.
Ziołomiody co to jest i czym różnią się od innych miodów?
W największym skrócie, ziołomiody to zakonserwowane zioła, z dodatkiem naturalnego miodu. Wytwarzane są przez pszczoły, jednak cały proces zapoczątkowuje człowiek, podając tym pracowitym owadom specjalny syrop wytworzony z ziół, owoców i innych roślin, które nie wytwarzają pyłku. Pszczoły, dostając taki pokarm, przerabiają go na miód. Ze względu na zawartość ziół w takim wytworze, produkt zwany jest ziołomiodem. Do produkcji możemy użyć takich ziół, jakich chcemy.
Może to być, na przykład:
- Macierzanka piaskowa i pędy sosny, które wzmacniają odporność i są dobre na przeziębienia
- Pokrzywa, działający wzmacniająco na cały organizm
- Nagietek, odpowiedni dla osób szukających preparatu na trawienie
- Melisa, kojąca nerwy i pozwalająca odpocząć
Jak i z czego tworzy się ziołomiody?
Tworzenie ziołomiodów niestety nie jest łatwe i wymaga wprawy w dobieraniu odpowiednich proporcji składników dla syropu dla pszczół. Musi być odpowiednio słodki, aby owady chciały się nim zainteresować, ale nieprzesłodzony, aby nie zaczął fermentować. Mieszankę tworzymy z dodatkiem wody i syropu cukrowego. Oprócz ziół, dodaje się na przykład liście lub owoce malin, aronie, porzeczki i wiele innych roślin (w zależności od tego też, jaki smak chcemy uzyskać).
Pszczoły przerabiają syrop tak samo, jak robią to z pyłkiem roślinnym. Dodają do syropu swoje enzymy, wzbogacając go o życiodajne biopierwiastki. Miody z ziół mają to samo stężenie kwasów organicznych, wody i enzymów pszczelich, jak innego rodzaju miody.
Znajdziemy w nich magnez, cynk, żelazo, nikiel, mangan, miedź w znacznie wyższym stężeniu niż w innych miodach. Dodatkowo, w ziołomiodach zawarte są też substancje aktywne charakterystyczne dla owoców i roślin, które, oprócz ziół, zostały dodane do mieszanki podawanej pszczołom.
Ziołomiody – właściwości prozdrowotne
Ziołomiody pozwalają oczyścić organizm z toksyn, działają zbawiennie na nasz układ oddechowy (szczególnie cenione są za właściwości wykrztuśne), wspomagają pracę nerek działając moczopędnie, a także wzmacniają nas, działając przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Jak spożywać ziołomiody?
Najlepiej bez obróbki cieplnej (warto słodzić nimi tylko schłodzoną herbatę), z dodatkiem świeżego pieczywa i masła. Można podawać je dzieciom,a także osobom starszym i schorowanym. Produkty tego typu kupimy w sklepach ekologicznych, w niektórych aptekach, a także w pasiekach.