Wciąż wielu pacjentów, kiedy usłyszy, że jedynym sposobem na uratowanie ich zęba jest leczenie kanałowe, boi się tej procedury i bólu, który może jej towarzyszyć. Obecnie jednak leczenie endodontyczne jest całkowicie bezbolesne. Co więcej, przeprowadza się je na jednej wizycie, a jego skuteczność, dzięki możliwości wykorzystania nowoczesnych mikroskopów, jest znacznie wyższa niż jeszcze kilkanaście lat temu. Na czym jednak dokładnie polega leczenie kanałowe zęba? Podpowiadamy.
Kiedy przeprowadza się leczenie kanałowe zęba?
Leczenie kanałowe zęba, nazywane też endodontycznym, przeprowadzane jest tylko w ściśle określonych przypadkach, a mianowicie wtedy, kiedy dojdzie do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Gdzie znajduje się miazga? Otóż każdy ząb składa się z korony, która widoczna jest w jamie ustnej, a także korzenia. Patrząc od zewnętrznej strony na koronę, składa się ona ze szkliwa, następnie zębiny, a na końcu miazgi, czyli nerwu.
Kiedy dojdzie do zakażenia miazgi bakteriami znajdującymi się w ubytku próchnicowym, mamy do czynienia z jej zapaleniem. Objawia się ono zazwyczaj niezwykle silnym bólem. W takiej sytuacji musi zostać przeprowadzone leczenie kanałowe. Warszawa to miejscowość, gdzie znajdziemy wiele gabinetów, w których zatrudnieni są specjaliści zajmujący się endodoncją.
Jak wygląda leczenie kanałowe?
Lekarz po postawieniu diagnozy opartej o badanie przedmiotowe, a także zdjęcie rentgenowskie lub tomografię otwiera zęba, a następnie usuwa z niego próchnicę i wykonuje dojście do kanałów zębowych. Następnie eliminowana jest zakażona bakteriami miazga zębowa, zarówno z komory, jak i kanałów. Te ostatnie z kolei są poszerzane specjalnymi pilnikami, a następnie dezynfekowane.
W trakcie zabiegu stomatolog sprawdza długość kanału za pomocą urządzenia nazywanego endometrem. Po dokładnym zdezynfekowaniu i opracowaniu kanału jest on osuszany, a następnie szczelnie wypełniany. Na ostatnim etapie opracowuje się ząb w taki sam sposób, jak w przypadku tradycyjnego leczenia, a więc wypełnieniem. W skrajnych przypadkach konieczne jest wykonanie uzupełnienia protetycznego, a więc korony.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Obecnie w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych leczenie kanałowe wykonuje się pod mikroskopem. Urządzenie to pozwala wielokrotnie powiększyć pole operacyjne, dzięki czemu lekarz ma szansę bardzo dokładnie je opracować. Co więcej, ma szansę znaleźć również dodatkowe kanały, ponieważ bardzo często są one zagięte lub zakręcone w taki sposób, że trudno jest je dostrzec gołym okiem.