Opatrunek hemostatyczny to preparat, którego działanie polega na przyspieszeniu procesu odpowiedzialnego za wiązanie płytek krwi i w konsekwencji – ich koagulacji. Wyjątkowe właściwości opatrunku sprawiają, że jest on bardzo często wykorzystywany w stomatologii.
Jak działają opatrunki hemostatyczne?
Najważniejszym zadaniem opatrunków hemostatycznych jest skuteczne zatamowanie krwawienia w obrębie jamy ustnej. Oprócz tego mają one również silne działanie bakteriostatyczne, ograniczając proces namnażania się bakterii i zmniejszając ryzyko wystąpienia powikłań w postaci zakażeń. Stomatologiczny opatrunek hemostatyczny jest – ze względu na swe właściwości – praktycznym i często stosowanym przez specjalistów rozwiązaniem.
Sposoby wykorzystania opatrunków hemostatycznych
Zastosowanie opatrunków hemostatycznych w stomatologii jest bardzo szerokie. Stosuje się je przede wszystkim do:
- zamknięcia krwawienia do zębodołu,
- ochrony przed powstaniem stanu zapalnego (tzw. suchego zębodołu),
- zamknięcia ran w strukturze śluzówki,
- ograniczania krwawień z kości.
Opatrunek hemostatyczny w stomatologii jest również często wykorzystywany w procesie zamykania okna osteostomijnego.
Dlaczego warto korzystać z opatrunków hemostatycznych?
Stosowanie opatrunków hemostatycznych poprawia komfort pacjenta i ułatwia przeprowadzenie zabiegu stomatologicznego. Do najważniejszych zalet nowoczesnych opatrunków zaliczyć można:
- możliwość stosowania nawet u tych pacjentów, którzy stosują leki zmniejszające krzepliwość krwi,
- szybkość wchłaniania, a także zdolność do rozpuszczania,
- właściwości przylepne, które umożliwiają przymocowanie opatrunku w określonym punkcie jamy ustnej,
- przyspieszają proces równowagi homeostatycznej w obrębie jamy ustnej.
Warto również dodać, że opatrunki hemostatyczne dostępne w sklepie dla profesjonalistów https://sklep.marrodent.pl/ są łatwe w stosowaniu, przycinaniu, a także mogą być nakładane warstwowo. To oznacza, że można je dopasować do ran o różnym rozmiarze.
Biochemiczne właściwości stomatologicznych opatrunków hemostatycznych
Na korzyść stomatologicznych opatrunków hemostatycznych przemawia również ich skład chemiczny. Użyte do ich produkcji tworzywo jest zgodne biologicznie. Co więcej, w skład preparatu nie wchodzą niebezpieczne substancje chemiczne. Opatrunki najnowszej generacji są też rozpuszczalne w wodzie, co w praktyce ułatwia ich usuwanie z powierzchni rany.
Reasumując, opatrunek hemostatyczny przyspiesza gojenie, ułatwia przeprowadzenie zabiegu i podnosi komfort pacjenta. Jednocześnie jest to preparat neutralny względem organizmu i pozwalający przyspieszyć naturalny proces gojenia.