Kuchnia śródziemnomorska uchodzi za jedną z najzdrowszych na świecie. Przez wieki stosowana była przez mieszkańców okolic basenu Morza Śródziemnego, a więc Włoch, Hiszpanii czy Grecji. Obecnie jednak dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom, jest ceniona i stosowana na całym świecie. Na czym dokładnie polega ten sposób żywienia i jakie korzyści nam oferuje? Podpowiadamy.
Jakie są podstawowe zasady kuchni śródziemnomorskiej?
Osoby, które kiedykolwiek zdecydowały się na to, by zarezerwować wakacyjny wyjazd na przykład na stronie https://www.traveligo.pl/ do Włoch, Grecji czy Hiszpanii, z pewnością miały okazję, by spróbować kuchni śródziemnomorskiej i na własnej skórze przekonać się, dlaczego ma ona tak wielu zwolenników.
Podczas tworzenia poszczególnych posiłków można wykorzystywać tu piramidę śródziemnomorską. Zgodnie z nią podstawą tego modelu żywienia są produkty zbożowe, które zapewniają uczucie sytości, odpowiednią podaż błonnika i skrobi. Zalicza się do nich na przykład pieczywo, makarony, kasze czy ziemniaki. Bardzo istotne w tym modelu żywienia są także warzywa, które powinny być dodawane do każdego posiłku w sporej ilości. W kuchni tej używane jest również produkty mleczne, ryby i owoce morza, oliwa z oliwek, nasiona, orzechy i pestki oraz jaja, drób i mięso.
Jakie właściwości prozdrowotne wynikają ze stosowania kuchni śródziemnomorskiej?
Bardzo często osoby, które na przykład spędziły w Grecji, Hiszpanii, czy we Włoszech swoje wakacje i skosztowały tutejszego jedzenia, zauważają, że po posiłkach czują się syte i nie mają dolegliwości ze strony układu pokarmowego i innych problemów, z jakimi zazwyczaj borykają się na co dzień. Obserwacje osób mieszkających w basenie Morza Śródziemnego pokazały, że w tych rejonach występuje najniższa w Europie zachorowalność na nowotwory układu pokarmowego, a także choroby układu sercowo-naczyniowego. Dzieje się tak, ponieważ kuchnia śródziemnomorska zapobiega powstawaniu miażdżycy, obniża poziom złego cholesterolu i pomaga zwalczać wolne rodniki.
Czy warto stosować kuchnię śródziemnomorską?
Swój sposób żywienia możemy zmienić w każdej chwili, chociaż wiele osób decyduje się na to, by stosować kuchnię śródziemnomorską na przykład po tym, gdy spędzili wakacje w Hiszpanii, Grecji czy we Włoszech. Warto więc wypróbować czy dania kuchni śródziemnomorskiej nam smakują i przynoszą poprawę samopoczucia. Nie musimy od razu całkowicie zmieniać swojego sposobu żywienia, ale możemy przynajmniej wprowadzić na początek pewne zasady obowiązujące w kuchni śródziemnomorskiej, a więc wnieść do diety więcej warzyw, owoców, a także zdrowych tłuszczy i białka.