Usunięcie zaćmy wtórnej – cena, metody, zalecenia

Nie przegap

Czy wiesz, że katarakta to według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) najczęstsza przyczyna uleczalnej ślepoty? Zaćma wtórna to nawrót choroby po zabiegu usunięciu zaćmy pierwotnej. Jeżeli Ciebie lub bliską Ci osobę dotyczy ten problem – dowiedz się, jak przebiega skuteczne laserowe usuwanie zaćmy wtórnej, gdzie warto wykonać zabieg i jak się do niego właściwie przygotować.

Laserowe usuwanie zaćmy wtórnej – kiedy jest konieczne?

Zaćma czy inaczej katarakta, to choroba degeneracyjna narządu wzroku, czyli taka, która postępuje wraz z wiekiem. Polega na zmętnieniu soczewki oka, co prowadzi do zaburzenia przemiany materii w komórkach oka i w rezultacie do utraty przejrzystości i prawidłowego widzenia.

W Polsce zabieg usunięcia zaćmy jest dostępny w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia i jest najczęściej wykonywanym zabiegiem okulistycznym. Niestety czasami dochodzi do nawrotu choroby, czuli pojawia się tzw. zaćma wtórna. Polega ona na ponownym zmętnieniu i zamgleniu tylnej torebki soczewki, która podczas usuwania zaćmy pierwotnej jest pozostawiona w stanie nieruszonym.

Można więc powiedzieć, że zaćma wtórna polega na zmianie lokalizacji zmętnienia. Dolegliwość ta może wystąpić zarówno po kilku tygodniach od operacji, jak i po wielu latach, do najczęstszych przyczyn i czynników zwiększających szansę na zaćmę wtórną zalicza się:

  • dolegliwości metaboliczne (np. cukrzyca lub niedoczynność przytarczyc),
  • atopowe zapalenie skóry,
  • krótkowzroczność i wrodzone wady siatkówki,
  • urazy i infekcje oka oraz okolic.

Laserowe usuwanie zaćmy wtórnej polega na zrobieniu otworu w głównej części torebki soczewki przy użyciu odpowiednio zogniskowanej wiązki laserowej, nazywanej kapsulotomią. Warto podkreślić, że zabieg trwa jedynie kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesny. Operację przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych.

Zaćma wtórna laser – zalecenia po zabiegu

Przed laserowym usuwaniem zaćmy wtórnej lekarz podaje pacjentowi krople rozszerzające źrenice, a także wprowadza do oka środek znieczulający i nakłada na powierzchnię oka specjalny rodzaj soczewki. Podczas operacji chory przyjmuje wygodną pozycję siedzącą.

Jakie są zalecenia po usunięciu zaćmy wtórnej?

  • nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych przez minimum 4 godziny po zabiegu,
  • należy stosować krople przepisane przez okulistę,
  • w razie pojawienia się mętów (plamek zasłaniających obraz i zaburzających prawidłowe widzenie) lub bólu, należy zgłosić się do lekarza.

Bezpośrednio po zabiegu laserowego usuwania zaćmy może pojawić się dyskomfort oraz niewyraźne widzenie, które powinny samoistnie ustąpić kilka godzin po operacji.

Zaćma wtórna. Gdzie udać się po pomoc?

Wrocławskie Centrum Okulistyczne to nowoczesna klinika specjalizująca się w leczeniu patologii narządu wzroku, w tym laserowe usunięcie zaćmy wtórnej. Cena zabiegu obejmuje również:

  • konsultację anestezjologiczną,
  • znieczulenie miejscowe,
  • 2 badania kontrolne po zabiegu.

Pojawiła się u Ciebie zaćma wtórna? Masz inne problemy ze swoim wzrokiem? Wejdź na stronę Wrocławskiego Centrum Okulistycznego i poznaj szczegóły dostępnych sposobów leczenia i operacji. Wyraźne widzenie to szansa na powrót do codziennych aktywności i przyjemności.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych wpisów