Właściwości odżywcze twarogu

Nie przegap

Dobry twaróg to podstawa dobrego sernika. Sprawdza się też doskonale w popularnych leniwych, naleśnikach na słodko, czy jako dodatek na kanapkach. Uwielbiamy się nim zajadać, ale czy jest on zdrowy i jakie są jego właściwości odżywcze?

Co do zasady, białe sery są produktami raczej niskokalorycznymi i lekkimi

Ta lekkostrawność może zaskakiwać biorąc pod uwagę, jak bardzo twarogi są sycące. Właśnie ze względu na te – wydawałoby się, że wykluczające się – właściwości, po twaróg często sięgają osoby przebywające na diecie. Swoją lekkość biały ser zawdzięcza procesowi rozkładu laktozy. Laktoza zamienia się w kwas mlekowy, który dla ludzi jest znacznie łatwiej przyswajalny.

Skoro już przy lekkostrawności jesteśmy a nawet zdążyliśmy wspomnieć o diecie, warto zadać pytanie o kaloryczność twarogu. Jest sprawą oczywistą, iż ładunek energetyczny wprost koreluje z zawartością tłuszczu w serze. I tak, sery półtłuste i tłuste zawierają go od 4 do 8%, a ich wartość kaloryczna to zakres od 130 do 180 kcal na 100g. Natomiast chudy ser biały może nie przekroczyć 1% zawartości tłuszczu w swoim składzie, a co za tym idzie, sto gramów takiego twarogu dostarczy nam tylko ok. 100 kalorii.

Należy również pamiętać

Biały ser to doskonałe źródło wysokowartościowego białka. 100 gramów białego sera – w zależności od rodzaju – może zawierać go aż 20%. Jakkolwiek twaróg, w odróżnieniu do innych rodzajów sera, nie zawiera dużych ilości wapnia, to dostarcza on nam innych, niezwykle cennych substancji odżywczych. I tak 100g twarogu zawiera średnio:

Sód – 350 mg

Potas – 110 mg

Węglowodany – 3,4 g

Cukry – 2,7 g

Żelazo – 0,1 mg

Witamina D – 3 IU

Witamina B12 – 0,4 mcg

Witamina B2 (ryboflawina) – 0,2 mg

Magnez – 8 mg

Oczywiście wartości te mogą się nieco różnić w zależności od rodzaju sera. Jak się można domyślić, chudy ser, choć mniej kaloryczny, zawierać będzie mniej wartościowych dla nas pierwiastków, ale, co ciekawe, zawartość tłuszczu, nie wpłynie np. na ilość witamin z grupy B.

Duża zawartość białka, ale i witaminy B12, czynią twaróg wyjątkowo atrakcyjnym produktem dla wegetarian. Z kolei jego chude odmiany cieszą się dużą popularnością wśród osób na diecie. Ale nie tylko to świadczy o jego uniwersalności. Twaróg występuje w wielu odmianach, a każda z nich to doskonały i unikalny smak. Możemy z niego przygotować pastę twarożkową, dodać do makaronu, czy sałatki. A jeśli mamy ochotę na słodką przekąskę, użyjemy go jako składnika w serowym torcie, czy klasycznym serniku. Mając z kolei wiedzę o jego właściwościach odżywczych, nie pozostaje nic innego, jak zajadać się nim bez najmniejszych wyrzutów sumienia.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych wpisów