Jak efektywnie zarządzać zapasami leków w placówkach szpitalnych? Dlaczego – zarówno z punktu widzenia pacjenta, jak i personelu – jest to tak ważne? W poniższym artykule skupimy się na tym problemie i spróbujemy sobie odpowiedzieć na te dwa kluczowe pytania. Zapraszamy do lektury.
Jak zarządzać zasobami w szpitalu?
W placówkach szpitalnych zarządzanie zapasami leków polega nie tylko na kontroli ich stanu, ale też na ich uzupełnianiu i dystrybucji zgodnie z terminem przydatności do użycia. W tym celu niezbędne jest prowadzenie stałej kontroli i to najlepiej z wykorzystaniem nowoczesnych systemów teleinformatycznych. Od razu nasuwa się tu potrzeba wprowadzenia kompleksowego oprogramowania, które będzie – niczym w magazynie – kontrolować ilość zasobów i monitorować ich dostępność. Czy takie rozwiązanie ma sens? Jak najbardziej, tyle że trzeba je dodatkowo wspomóc szeregiem innych działań, które pozwolą lepiej zarządzać dostępnymi zasobami.
Czas – oręż w walce z chorobą
Dlaczego wciąż istnieje konieczność udoskonalania już istniejących rozwiązań z zakresu monitorowania stanów leków? Wszystko przez czas, a konkretnie konieczność skrócenia interwału czasowego od momentu podjęcia decyzji o leczeniu, aż po podanie leku. Często bywa tak, że dystrybucja leków odbywa się zbyt długo, co może w niektórych przypadkach skutkować trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Co więcej, podanie odpowiednich medykamentów we właściwej porze może również decydować o przeżyciu pacjenta. W takiej sytuacji koniecznie jest monitorowanie nie tylko stanów bieżących leków, ale też:
- innych zasobów, w tym krwi, osocza,
- narzędzi i akcesoriów wykorzystywanych w trakcie procesu leczenia,
- artykułów pierwszej pomocy.
Jak przyspieszyć proces dystrybucji leków?
Skutecznym sposobem na przyspieszenie dystrybucji leków i efektywne zaopatrzenie szpitala w niezbędne medykamenty jest rozwiązanie wprowadzone przez https://www.urtica.pl/. Firma ta specjalizuje się w działaniach logistycznych, magazynowych i dystrybucyjnych, które są ukierunkowane głównie na branżę medyczną. Mowa tu o przechowywaniu leków, organizacji transportu medykamentów, a także prowadzeniu systemów cyfrowych, które umożliwiają szybkie zamówienie konkretnego preparatu. Dzięki temu efektywne zarządzanie zapasami leków jest znacznie łatwiejsze i nie wymaga podejmowania niepotrzebnych, a nieraz i kosztownych działań.
Reasumując, polityka zarządzania lekami w placówkach szpitalnych może ulec zmianie. Dzięki rozwiązaniom wprowadzonym przez Urtica proces dostawy medykamentów może być szybszy i bardziej płynny.