Znamiona są czymś, co często towarzyszy człowiekowi od urodzenia. Bywają jednak kłopotliwe lub po prostu szpecące i wtedy pojawia się pytanie: jak pozbyć się znamienia w sposób szybki i bezpieczny? Wskazaniem do usuwania znamion są problemy zdrowotne, dyskomfort lub kwestie estetyczne. Istnieje kilka opcji likwidacji zmian skórnych, z których najmniej inwazyjne to laseroterapia i radiochirurgia. Co warto o nich wiedzieć?
Czym są znamiona?
Znamiona to zwykle łagodne zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się wkrótce po urodzeniu. Rzadziej nabywane są wraz z wiekiem. Znamiona występują w różnych kształtach, kolorach i rozmiarach. Można podzielić je na barwnikowe oraz naczyniowe. Znamiona barwnikowe pojawiają się z powodu nadmiaru melaniny (barwnika skóry) w jednym obszarze ciała. Znamiona naczyniowe powstają, gdy naczynia krwionośne tworzą się nieregularnie w niektórych częściach skóry. Są to na przykład naczyniaki rubinowe lub tzw. plamy winne, które kształtem i kolorem przypominają plamę po rozlanym winem.
Nawet jeśli znamiona towarzyszą Ci od urodzenia, monitoruj je pod okiem dermatologa, który jest w stanie ocenić, czy należy usunąć je ze względów zdrowotnych. Jeśli znamię zachowuje się niepokojąco (krwawi, szybko powiększa się, zmienia kolor) lekarz może podjąć natychmiastową decyzję o jego chirurgicznym usunięciu. Jednak użycie skalpela w większości przypadków nie jest konieczne. Jeśli zmiana skórna z całą pewnością jest łagodna, można użyć lasera lub narzędzi radiochirurgicznych, które są dużo mniej inwazyjne i zazwyczaj nie pozostawiają blizny po zabiegu.
Laserowe usuwanie znamion
Laseroterapia polecana jest zarówno do usuwania znamion barwnikowych, jak i naczyniowych. W zabiegach wykorzystuje się laser CO2, dostępny m.in. w katowickiej Klinice Miracki, który charakteryzuje się bardzo skutecznym i nieinwazyjnym działaniem. Można zastosować go nawet u dzieci i kobiet w ciąży. Urządzenie to pozwala na szybkie i bezbolesne wyeliminowanie problemu, jakim mogą być brodawki wirusowe, znamiona barwnikowe, naczyniaki rubinowe, a nawet blizny. W wielu przypadkach wystarczy tylko jeden zabieg, aby usunąć znamię raz na zawsze. Czasem należy poddać się zaleconej przez lekarza serii zabiegów.
Laserowe usuwanie znamion polega na podgrzaniu niechcianej struktury. W zetknięciu z uwodnioną tkanką chorobową dochodzi do jej bezkrwawego odparowania. Podczas zabiegu zostają zamknięte naczynia krwionośne i limfatyczne. Następnego dnia po usunięciu znamienia, w jego miejscu pojawia się brązowy, powierzchniowy strupek, który odpada samoczynnie po kilku dniach, odkrywając jasną i gładką skórę.
Radiochirurgiczne usuwanie zmian skórnych
Działanie tej metody usuwania znamion opiera się na wykorzystaniu technologii diatermii radiofalowej. Tego rodzaju leczenie jest niezwykle precyzyjne i bezpieczne. Stosuje się je w przypadku znamion barwnikowych, brodawek, włókniaków i kaszaków.
Zabieg jest praktycznie bezbolesny, a w razie potrzeby stosowane jest znieczulenie miejscowe. Polega na podgrzaniu niechcianej struktury za pomocą fal elektromagnetycznych. Dokładne ukierunkowanie diatermii radiofalowej pozwala na precyzyjne usunięcie znamienia oraz jednoczesną ochronę przed przegrzaniem i poparzeniami obszaru skóry, znajdującego się w jego otoczeniu. Fale radiowe powodują koagulację i stymulują tkanki do szybkiej regeneracji, co przyczynia się do zminimalizowania krwawienia i przyspieszenia procesu gojenia miejsca poddawanego leczeniu.
W razie innych pytań dotyczących usuwania znamion skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.