Gorset na kręgosłup – dlaczego warto go nosić?

Nie przegap

Gorset na kręgosłup polecany jest każdemu, kto chce zahamować rozwój wad postawy, a także wzmocnić stabilizację kręgosłupa. Rozwiązanie jest odpowiednie dla dzieci, nastolatków oraz dorosłych.

Kiedy warto stosować gorset na kręgosłup?

Gorset na kręgosłup jest zalecany w szczególności przy schorzeniach takich, jak boczne skrzywienie kręgosłupa, czyli skolioza, kifoza, czyli okrągłe plecy, a także gdy występuje lordoza, czyli wygięcie kręgosłupa o więcej niż 20 cm do przodu. Te wady postawy można zdiagnozować obrazowo lub poprzez wykonanie prześwietlenia RTG.

Stosując gorset ortopedyczny można działać na kręgosłup korekcyjnie w sposób czynny oraz bierny. Jeżeli wybrana zostanie opcja bierna, można zmniejszyć przede wszystkim patologiczny układ kręgów i zniwelować uciski w strategicznych miejscach. Korekcja czynna wpływa na strukturę mięśniową i ogranicza ryzyko pogłębienia skrzywienia.

Jak prawidłowo stosować gorset ortopedyczny?

Gorset na kręgosłup zawsze tworzony jest na zamówienie, w celu jego idealnego dopasowania do postawy, jak i problemów występujących w obrębie kręgosłupa. Dla najmłodszych pacjentów gorsety wykonywane są z materiałów termoplastycznych. Najlepiej nosić gorset ortopedyczny bez przerwy, z wyjątkiem ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz kąpieli.

Gorsety ortopedyczne można stosować profilaktycznie, gdy występują np. określone bóle kręgosłupa m.in. w odcinku lędźwiowym. Należy jednak pamiętać o stosowaniu gorsetu pod kontrolą lekarza ortopedy oraz fizjoterapeuty. Tylko wtedy to rozwiązanie przyniesie spodziewane rezultaty i będzie mogło wpłynąć pozytywnie na stan zdrowia.

Jak gorset na kręgosłup współpracuje z ciałem?

Podstawą jest umiejętne posługiwanie się gorsetem i stopniowe przyzwyczajanie do niego ciała. Od razu nie można zakładać go na cały dzień, a najlepiej jest go wdrażać stopniowo. W pierwszej fazie wystarczy nosić gorset ortopedyczny przez 6 godzin dziennie, w kolejnych dniach można zwiększać tę ilość do 10 godzin, w sesjach podzielonych na 2-3 godziny jednorazowo.

Umiejętne noszenie gorsetu sprawi, że kręgosłup zazna ulgi. Można będzie cieszyć się z dobrego wpływu na zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych wpisów