Postaw na zdrowie – jak skutecznie wprowadzić prawidłowe nawyki żywieniowe?

Nie przegap

Wystarczy zaledwie 30 dni, by wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe, które staną się naszą codziennością. Zbilansowana dieta wpływa na poprawę jakości życia i utrzymanie organizmu w dobrej kondycji. Regularne posiłki nie tylko przekładają się na lepszy wygląd sylwetki i ogólne zdrowie, ale także wspierają w byciu konsekwentnym w naszych codziennych wyborach.

Posiadamy określone przyzwyczajenia, jednak nie wszystkie są korzystne dla naszego organizmu. Dlatego każdy dzień jest dobrym momentem, by wprowadzić w życie zdrowsze nawyki. Na początek warto ustalić sobie określone cele i skupić się na wprowadzeniu 2-3 zmian. Wykluczenie cukru, regularne spożywanie zbilansowanych posiłków oraz picie odpowiedniej ilości wody to jedne z nawyków, od których wprowadzenia dobrze zacząć. Wystarczy kilka prostych kroków, które dzięki systematyczności i konsekwencji w działaniu już po miesiącu staną się nieodłącznym elementem naszego życia.

Zdrowe zamienniki cukru

Przeciętny Polak rocznie spożywa nawet 40 kg białego cukru, ukrytego pod różnymi postaciami. Aż trudno uwierzyć, że to tyle samo, co pokaźnych rozmiarów worek treningowy. Nic dziwnego, że nadmierne jego spożywanie prowadzi do licznych chorób cywilizacyjnych, w tym otyłości, nadwagi, a także cukrzycy. Chcąc zadbać o swoje zdrowie powinniśmy rozważyć rezygnację z cukru w diecie. Co prawda, jego całkowite wykluczenie może być dla wielu z nas trudne i wymagać czasu. Wówczas warto przeanalizować nasz codzienny jadłospis i zacząć stopniowo rezygnować ze spożywania cukru.

– Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że cukier jest ukryty m.in. w wyrobach mięsnych czy ketchupie. Jeśli jest on obecny w diecie w dużych ilościach, to powinniśmy eliminować go metodą małych kroków. Zacznijmy od rezygnacji ze słodzenia kawy czy herbaty, a następnie  postarajmy się ograniczyć słodkie przekąski. Zamiast sięgać po niezdrowe przekąski (chipsy, ciastka) warto postawić na owoce i warzywa lub zdrowsze warianty słodyczy, które zaspokoją nasz głód, a dodatkowo będą miały pozytywny wpływ na naszą sylwetkę. Jeśli samodzielna kontrola sprawia nam trudności rozważmy dietę pudełkową, która pomoże nam kontrolować spożywane kalorie, a co najważniejsze – zadba o dostarczenie najwyższej jakości składników – podkreśla mgr Łukasz Sieńczewski, główny konsultant dietetyczny SuperMenu by Anna Lewandowska.

Regularne posiłki dzięki diecie pudełkowej

Istotne jest nie tylko to, co jemy i pijemy, ale również zachowanie systematyczności. Często chcemy zmienić dotychczasową dietę i wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, ale nie wiemy jak się do tego zabrać. Ze względu na brak specjalistycznej wiedzy z obszaru zdrowego odżywiania samodzielne układanie jadłospisu może często wymagać od nas sporego nakładu pracy. Catering dietetyczny, taki jak SuperMenu, jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które poszukują specjalistycznych diet ze względu na ograniczenia żywieniowe, a przy tym cenią wygodę i najwyższą jakość składników. Rozwiązanie to sprawdzi się również w przypadku tych, którzy nie mają czasu na staranne planowanie posiłków, zakupy potrzebnych produktów, czy gotowanie.

– SuperMenu wspierając Polaków w kształtowaniu zdrowych nawyków, w tym regularności spożywania posiłków jako pierwszy catering dietetyczny w Polsce wyeliminował ze wszystkich planów żywieniowych biały cukier, surowe mleko krowie oraz pszenicę. W zamian stosujemy zdrowe zamienniki, w tym miód, ksylitol czy mąkę kasztanową. Nie dodajemy do posiłków sztucznych barwników i konserwantów. Rozpoczęliśmy też własną uprawę ziół i warzyw, dostarczając nową jakość posiłków – podkreśla Anna Lewandowska, sportsmenka, propagatorka zdrowego stylu życia i założycielka SuperMenu by Anna Lewandowska – Decydując się na catering dietetyczny możemy wybrać wariant kaloryczny dopasowany do prowadzonego przez nas trybu życia i celów, jakie sobie założymy. Zbilansowana dieta pomaga także w regularnym spożywaniu posiłków, dzięki czemu nie czujemy potrzeby dodatkowego podjadania. SuperMenu daje możliwość wyboru wariantu diety, który najlepiej pasuje do stylu życia i postawionych sobie celów. Na przykład popularna wysokotłuszczowa dieta ketogeniczna jest świetnym rozwiązaniem dla osób planujących redukcje tkanki tłuszczowej. Sporym zainteresowaniem cieszy się również post przerywany (Intermittent Fasting) polegający na powstrzymywaniu się od spożywania posiłków naprzemiennie z okresami, w trakcie których możemy odżywiać się normalnie, nie rezygnując z ulubionych potraw – dodaje Anna Lewandowska.

Picie wody a praca całego organizmu

Poza zbilansowaną dietą, dobrym nawykiem, który warto wprowadzić do swojego życia, jest regularne picie wody. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby dorośli mężczyźni wypijali codziennie około 3 litrów, a kobiety – przeszło 2 litry. Dla osób, które na co dzień mało piją, taka ilość może wydawać się duża. Jednak warto pamiętać, że odwodniony organizm wpływa, m.in. na częstsze bóle głowy, zły nastrój, mało elastyczną skórę, a także problemy z uwagą i koncentracją.

– Jeśli chcemy wyrobić w sobie przyzwyczajenie systematycznego wypijania odpowiedniej ilości warto zacząć od jednej szklanki co godzinę. Pomocne przy tym będzie ustawienie budzika lub postawienie butelki w widocznym miejscu. Warto pamiętać, że dostarczanie odpowiedniej ilości płynów niesie za sobą wiele korzyści. Woda wpływa przede wszystkim na funkcjonowanie naszego organizmu, w tym psychiki oraz sprawność fizyczną – wylicza Łukasz Sieńczewski, główny konsultant dietetyczny SuperMenu by Anna Lewandowska.

Ograniczenie spożywania białego cukru, odpowiednie nawodnienie oraz regularnie spożywane zbilansowane posiłki  to proste czynności, które pomogą nam zadbać o zdrowie i kondycję naszego organizmu. Konsekwencja w działaniu natomiast pozwoli wypracować zdrowe nawyki żywieniowe na lata, dzięki którym będziemy się lepiej czuć i dobrze wyglądać.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych wpisów