Holter ciśnieniowy – o czym mowa?

Nie przegap

Zdrowe serce to podstawa funkcjonowania organizmu. Aby cieszyć się długim zdrowiem, warto zadać o odpowiednie ciśnienie krwi. Jeśli jego pomiary budzą nasze zastrzeżenia, wówczas konieczna będzie wizyta u kardiologa. Specjalista zleci badania, których zadaniem będzie ocenienie stanu serca. Jednym z badań kardiologicznych jest badanie holterem.

Holter ciśnieniowy czy holter EKG to urządzenia, które służą do całodobowego pomiaru ciśnienia krwi lub pracy serca. Ich założenie jest bezinwazyjne i trwa 24 godziny. Holter ciśnieniowy bada ciśnienie tętnicze krwi, a holter ekg monitoruje czynność elektryczną serca.

Czym jest holter ciśnieniowy?

Holter ciśnieniowy w Katowicach jest wykorzystywany do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, dzięki czemu pomaga w diagnozowaniu chorób serca. Urządzenie mierzy ciśnienie krwi przez 24 godziny. Urządzenie przyczepiane jest w pasie i połączone jest z mankietem założonym na nadgarstek. Średnio co 15 minut w dzień i co 30. minut w nocy, wykonuje pomiary, które zapisywane są w urządzeniu. Po 24 godzinach, kardiolog przeprowadza analizę zapisów i zleca odpowiednie leczenie. Podczas badania należy pamiętać, by ręka z mankietem była wyprostowana. Nie wolno również zamoczyć urządzenia.

Czym jest holter EKG?

Badanie EKG polega na monitorowaniu pracy serca. Holter EKG w Katowicach ma to samo zadanie, z tymże pomiar wykonywany jest przez całą dobę. Dzięki temu urządzeniu kardiolog otrzymuje obraz pracy serca pacjenta. Tym samym może wychwycić wszelkie nieprawidłowości. Elektrody holtera EKG są umieszczane na klatce piersiowej, a urządzenie przyczepiane do pasa. Podczas badania, rytm dnia nie powinien różnić się od codzienności. Warto jednak ograniczyć używanie telefonu komórkowego, którego fale mogą zaburzać obraz pracy urządzenia.

Na interpretację wyników badania holterem ciśnieniowym czy holterem EKG, składają się dwa czynniki. Pierwszy to zapis z urządzenia, a drugi to dzienniczek prowadzony przez pacjenta. Oba urządzenia pozwalają na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w pracy serca.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych wpisów