Łagodny przerost prostaty – przyczyny i leczenie

Nie przegap

Łagodny przerost prostaty to bardzo częsta choroba, która dotyka mężczyzn. Prostata to gruczoł, który ma kształt przypominający kasztan i jest on jednym z narządów układu moczowo-płciowego. Znajduje sie w takim miejscu, że przerost prostaty może być naprawdę nieznośny w objawach. Jakie są przyczyny łagodnego przerostu prostaty i jak wygląda jego leczenie?

Leczenie przerostu prostaty – jak wygląda?

W sytuacji, w której mężczyzna zacznie odczuwać objawy choroby jaką jest łagodny przerost prostaty, powinien jak najszybciej udać się do lekarza. Istnieje bowiem wiele metod leczenia tego schorzenia, lecz tylko doświadczony lekarz wybierze dla nas najbardziej odpowiednią metodę, która zapewni pożądane efekty.

Jednym ze sposobów jest laserowe leczenie prostaty w Tychach. Ta metoda zwana też enukleacją gruczolaka stercza polega na tym, że do cewki moczowej wprowadza się endoskop z laserem, które następnie nacina i wyłuszcza gruczolaka, który powoduje łagodny przerost prostaty. Inne metody to przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego, czy też prostatektomia, która polega na usunięciu wewnętrznej części prostaty.

Przyczyny łagodnego przerostu prostaty i jego objawy

Jedna z najczęstszych przyczyn łagodnego przerostu prostaty jest obniżenie poziomu testosteronu. Z tego powodu ta dolegliwość dotyka szczególnie starszych mężczyzn, u których poziom tego hormonu regularnie się obniża. Ponadto na przerost prostaty wpływ może mieć dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, czy też takie czynności jak palenie papierosów, czy też picie dużych ilości kawy. Bardzo często taka zmiana diety i przyzwyczajeń pozwala na wyleczenie łagodnego przerostu prostaty.

Objawy, które pozwalają na rozpoznanie tego, iż mamy do czynienia z łagodnym przerostem prostaty to z kolei tak zwany częstomocz, czyli nienaturalnie częste oddawanie moczu, długie oddawanie meczu, ucisk na pęcherz, problemy z rozpoczęciem oddawania moczu, nietrzymanie moczu, pojawienie się krwi w moczu, uczucie niepłnego opróżnienia pęcherza, czy też dłuższy niż zazwyczaj proces oddawania moczu. Objawów, które wskazują na to schorzenie jest więc dość sporo.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych wpisów